A KSH szerint az idei áprilist vizsgálva, a bruttó átlagkereset 568 300 Ft, a nettó átlagkereset pedig 391 700 Ft volt. (Forrás: KSH) Amikor ezek a számok napvilágot láttak nemrégiben, számtalan ismerősöm tett gúnyos megjegyzéseket az interneten (különböző fórumokon és közösségi oldalakon) mondván: felháborítóan túlzóak és torzak ezek az adatok. Jobban megnézve én is meglepődtem, de eszembe jutott a sokszor említett példa: "ha átlagoljuk az MNB elnök 8 milliós fizetését Mari néni takarítónői bérével, akkor kettejük átlag-fizuja 4 millió feletti". A példa jól érzékelteti, hogy átlag-fizetés mint indikátor mennyire abszurd és komolyan nem vehető, főleg ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy mennyit keres a legtöbb magyar. Erre inkább a medián jövedelem a jobb.
Forrás: LINK
Magyarországon a medián jövedelem Korózs Lajos szerint 306 700 Ft. Hogy ez mit jelent? Két módon olvastam magyarázatot rá, az egyik szerint "ennél keres kevesebbet, illetve többet a magyarok fele", a másik szerint: "olyan középértéket mutat, hogy ha minden magyar munkavállalót sorba állítunk, akkor a középen álló dolgozó fizetését láthatjuk". A hrportal.hu meghatározása szerint:
"A mediánbért úgy határozzák meg, hogy a fizetéseket sorba rendezik, és a középre eső érték lesz a mediánbér: ennél a dolgozók fele többet, fele kevesebbet keres."
Ez a terminus szerintem kiválóan alkalmas arra, hogy jelezze, mennyit keres legtöbbünk és nagyjából hogyan is állnak a fizetések kis hazánkban. Nos, nem túl fényesen: a 300 ezer körüli nettó jövedelem a legalacsonyabb a régióban, ugyanakkor még ez a szám is magasabb például az én béremnél (noha diplomát megkövetelő munkakörben dolgozom) és csak mellék-jövedelmeimmel érem el ezt a jövedelmi szintet (éppenhogy).
A "mire elég havi 300 ezer" már bonyolultabb kérdés, mert például nyilván függ a család összjövedelmétől és attól is, hogy teljesen egyedül kell e ebből megélnünk és akadnak e magas fix-kiadásaink (mint törlesztő-részletek [lakás, kocsi] vagy például van e tartásdíj fizetési kötelezettségünk). De az biztosnak tűnik, hogy aki ma nettó 300 ezer körül keres, az a lakása költségein (rezsijén), havi élelmén, közlekedésén és kommunikációs kiadásain túl (internet, telefon, TV) nem nagyon tud másra költeni (pláne félretenni). Ez a mai magyar rögvalóság az "alsó 80% számára". Hogy odafent mi a helyzet, arra nem is gondolok. (Méginkább inszomniás leszek tőle.)